مزایای استقرار سیستم HSE در سازمان

مزایای-استقرار-سیستم-HSE-در-سازمان
2,870

با اینکه فواید وجود سیستم مدیریتی HSE و HSE plan در یک سازمان دیگر بر کسی پوشیده نیست ولی اشاره به نکاتی در خصوص مزایای استقرار سیستم HSE خالی از لطف نیست. هرچه زمان پیش می رود و صنایع پیچیدگی های بیشتری پیدا می کنند هزینه های جانبی سازمانها نیز افزایش می یابد و این در حالی است که اکثر مدیران متوجه منشا این هزینه ها نمی شوند. استقرار سیستم مدیریتی HSE یا همان HSE-MS و یا سایر مدل های سیستمی و در نهایت تدوین یک HSE plan نه تنها ایمنی محیط کار و سلامت جامعه را ضمانت می کند بلکه به افزایش بازده و سودآوری شرکت کمک میکند. موضوع داغ و بحث برانگیز HSE در سازمانها بارها از جنبه های اقتصادی نیز مورد تحقیق قرار محققان ایرانی و خارجی قرار گرفته است.

به نقل (Institute for safety and health management) ishm.org تحقیقاتی بر روی تاثیر HSE بر سازمان صورت گرفته است که نتایج آن در دسترس عموم قرار گرفته است. جنبه های بسیاری وجود دارد که شما برای موفق شدن در تجارت و کار خود باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشید. یکی از اجزای اصلی تجارت خوب به طور قطع موضوع ایمنی و بهداشت است. اگر شما صاحب یک تجارت هستید ایمنی و بهداشت شغلی یکی از جنبه هایی است که می توانید بر آن سرمایه گذاری کنید. دلایل زیادی برای اهمیت کارفرمایان و پرسنل بر محیط کار وجود دارد و اگر شما در این مورد اطلاعات زیادی ندارید باید بیشتر در این مورد مطالعه کنید. چیزی که لازم است شما بدانید این است که یک تجارت موفق شامل یک سیستم ایمنی بهداشت شغلی موفق است. دلایل زیادی وجود دارد برای اینکه چرا برنامه HSE برای تجارت موفق ضرورت دارد. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می کنیم.
استقرار سیستم HSE نشان می دهد که تجارت شما در مسائل اجتماعی مسئولیت پذیر است.
استقرار سیستم HSE از ارزش برند شما محافظت می کند.
استقرار سیستم HSE باعث افزایش بهره وری تمام کارکنان و کارگران می شود.
استقرار سیستم HSE باعث افزایش تعهد کارمندان به شرکت می شود.
استقرار سیستم HSE باعث ایجاد یک محل سالم کاری و افزایش سطح رفاه کارمندان می شود.

کاهش اختلالات مالی و هزینه ها یکی دیگر از فواید وجود سیستم و یا برنامه های HSE در یک سازمان است. این موضوع موجب رسیدن به سطح توقع مشتریان در ایمنی و بهداشت شغلی است و نیز باعث جلب رضایت کارکنان و افزایش وفاداری کارمندان می شود. هر شرکت یا تجارتی از طریق پیاده سازی و اجرای HSE به دست آورد. این کار یک بهبود ساده ای است که می تواند موجب افزایش سود شرکت شود و در موضع رقابت با سایرین ایجاد برتری نماید.
با داشتن یک سیستم مدیریتی HSE نیروهای کار در چهارچوب کاری راندمان بالاتری دارند و جراحات و حوادث، بیماری و یا حتی مرگ به پایین ترین سطح خود می رسند. که این نیز به معنای کاهش هزینه های شرکت است.
یک سیستم HSE اصول مشخصی دارد که شامل موارد زیر می شود.

  • روش اجرایی و خط مشی موثر: وجود خط مشی به اعتبار شرکت می افزاید و از الزامات سیستم ها و برنامه های HSE است. روشهای اجرایی نیز پایه ی شکل گیری الزامات و روال کاری طبق الزامات HSE برای یک شرکت است.
  • رهبری و تعهد به اجرای HSE : هر سیستم مدیریتی یا برنامه تدوین شده ای باید نشانگر تعهد مدیر ارشد شرکت باشد.
  • مشارکت در برنامه های ارزیابی ریسک : مشارکت افراد متعهد و با دانش و مهارت در ارزیابی ریسک و معرفی این افراد و مشخص کردن وظایف هر یک در بخش HSE لازم و ضروری است.
  • آموزش کارکنان : بخش اصلی دیگر آموزش HSE برای تمام کارکنان بر حسب نوع کار و خطراتی است که با آن در تماس هستند.
  • اندازه گیری و کنترل ریسک: بحث مدیریت ریسک قلب اصلی سیستم های HSE است که باید با دقت پیگیری و در راستای آن عمل شود. اولویت های کاری بهتر است طبق این بخش تعیین گردد.
  • پایش مستمر فرایند: پایش مستمر و به طبع بهبود مستمر هرف نهایی اجرای سیستم مدیریتی HSE و برنامه و یا طرح HSE plan است.

مزایای-استقرار-سیستم-HSE-در-سازمان

این اصول برای سازمان های کوچک و سازمانهای بزرگ ثابت است. برای داشتن یک شرکت موفق اعتبار و وجهه شرکت مهم ترین عامل است و این موضوع با مشارکت HSE در سازمان تقویت می شود.

مهم نیست که چقدر سازمان شما بزرگ یا کوچک است شما باید به خاطر داشته باشید که مدیریت HSE بسیار مهم است و مزایای استقرار HSE می تواند به بهبود وضعیت سازمان شما کمک بسیاری نماید. اگر شما مالک یک شرکت هستید از نظر قانونی مسئول ایمنی اجزای آن مثل کارکنان، همکاران، ذی نفعان شرکت و حتی خودتان هستید. اگر به آن فکر کنید حوادث کار، جراحات و هزینه های درمانی پزشکی منجر به کاهش بهره وری ، راندمان و مهارت های موجود در شرکت می شود و زمان و هزینه پرداختی و بسیاری موارد دیگر موجب نزول شرک به جایگاهی پایین تر خواهد شد.

درکشور ما با وضعیت اقتصادی موجود اولویت هر سازمانی باید استقرار کامل و بی قید و شرط HSE باشد. کمترین کاری که یک سازمان می تواند برای بقای خود صورت دهد تدوین HSE plan است. سازمانی که در این راستا اقدامی نمی کند محکوم به شکست خواهد شد چرا که هزینه های مستقیم و غیر مستقیم ناشی از غیراستاندارد بودن محیط کار به حدی سرسام آور است که امکان ندارد یک سازمان بدون کمک HSE در طولانی مدت به فعالیت خود ادامه دهد.
طبق آمار ارئه شده در سایتهای ایرانی اگر سود سالانه راه آهن را ۴درصد در نظر بگیریم حدود ٢درصد آن بابت هزینه های ناشی از عدم رعایت الزامات hse plan صرف می شود. سالانه ٢میلیون نفر به دلیل حوادث شغلی جان خود را از دست می دهند. علاوه بر ٢٧٠میلیون حادثه شغلی همچنین ١۶٠میلیون بیماری ناشی از کار در کمین سرمایه های شرکت شماست.
کاهش حقوق کارکنان و مدت قراردادها از یک طرف و عدم وجود رفاه و امنیت در محیط کار بزرگترین ضربه را به شرکت می زند چرا که نیروی انسانی از مهمترین سرمایه های یک سازمان است و این عوامل باعث کاهش وفاداری کارکنان می شود.
پس اگر به دنبال اهداف بزرگ برای شرکت خود هستید ، راه رسیدن به آن از HSE آغاز می شود.

پاسخ دادن

Your email address will not be published.