روش FTA آنالیز درخت خطا

ftaدرخت خطا
5,879

FTA چیست؟

روش FTA یکی از روش های بررسی ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) در صنایع و سازمانهای گونان میباشد. FTA مخفف کلمات انگلیسی fault tree analysis و به معنی تجزیه و تحلیل و آنالیز درخت خطا است.

درخت خطا

چطور از روش FTA استفاده کنیم؟

این تکنیک بنا به نیاز فرد مورد استفاده قرار میگیرد. اگر شما نیاز به ارزیابی ریسک یک واقعه داشته باشید میتوانید با رسم نمودار fta آن را بررسی و ریسک را کمی یا کیفی بررسی کنید. که این موضوع به نظر شما و اطلاعاتی که در دست دارید بستگی دارد. اگر اطلاعات کمی شامل آمارهای حوادث، بررسی های عددی بازرسی ها و احتمال وقوق رویدادهای پایه را در اختیار دارید میتوانید احتمال وقوع رویداد TOP را به دست آورید.

نمونه FTA

دروازه های و و یا

در درخت خطا از دو دروازه به نام های و و یا استفاده میشود. زمانیکه وقوع یک رویداد به وقوع چندین دلیل یا رویداد همزمان نیاز داشته باشد از دروازه و استفاده میکنیم. این دروازه در زمان محاسبه ی ریسک و ارزیابی ریسک منجر به ضرب احتمالات شده و دروازه یا زمانی استفاده میشود که برای وقوع رویداد یکی ازعوامل کافی باشد و نیازی به وقوع سایر موارد نباشد هرچند ممکن است همین علل همزمان نیز واقع شوند.

علائم پرکاربرد نمودار FTA

به صورت قرارداری از علائم مشخصی برای رسم این نمودار استفاده میشود.

مستطیل: رویداد اصلی

مستطیل: رویداد میانی

دایره: رویداد پایه

لوزی:رویداد بسط نیافته

رویداد بسط نیافته چیست؟

در رسم نمودار ممکن است گاهی علت وقوع یک موضوع برای ما دارای اهمیت نباشد. به طور مثال در نمودار شکل بالا علت گیرکردن دکمه بررسی نمیشود. یا علل آن موجود نیست و کمبود اطلاعات منجر به این امر می شود و یا علت یا علتهای خرابی دکمه موردیست که نیاز به بررسی آن نداریم. لازم به ذکر است که هر یک از مستطیلها و لوزی ها میتوانند خود یک روش  FTA داشته باشند.

جهت مطالعه روش های ارزیابی ریسک دیگر: ارزیابی ریسک hazop

3 نظرات
  1. آرمان قدسی says

    مطلب بسیار عالی بود. ممنون

  2. samira says

    روش کارآمدیه

  3. محمد says

    کارآمدمختصرومفیدبود

پاسخ دادن

Your email address will not be published.