اجزای HSE Plan

اجزای HSE Plan در تدوین HSE Plan مناسب و کامل برای یک سازمان نقش تکه های کوچک یک پازل را بر عهده دارند. تدوین HSE plan که به تازگی در کشور ما به الزام تبدیل شده است باعث ایجاد پیچیدگی و سردرگمی پیمانکاران شده است چرا که بسیاری از پیمانکاران با مباحث HSE Plan آشنایی نداشته و اطلاعاتی درباره ی تدوین حرفه ای و تخصص مرتبط با این موضوع را ندارند.به علت تازگی مبحث HSE Plan لازم دانستیم تا توضیحاتی پیرامون تخصص تدوین HSE Plan ارائه نماییم و به عنوان اولین سایت تخصصی تدوین HSE Plan گامی موثر جهت افزایش آگاهی جامعه در این خصوص برداشته باشیم.

اجزای HSE Plan هر کدام معرف بخشی از سیستم مدیریت HSE در سازمان می باشد. HSE Plan در واقع خلاصه ای از برنامه های موجود در سازمان در برابر مخاطرات پروژه می باشد. به علت تنوع بالای مطالب HSE هر بخش یک مفهوم جداگانه و ساختار ویژه ای دارد که با سایر بخش ها متفاوت است و این موضوع باعث می شود که تدوینگر HSE Plan در تدوین HSE Plan بر انواع موضوعات HSE تسلط کافی داشته باشد. می توان گفت اجزای HSE Plan دو بخش کلی دارد: بخش تئوری و بخش عملیاتی. هر کدام از این بخش ها با توجه به نوع شرکت و نوع پروژه به صورت متفاوتی تدوین می شود. نوع دیگر دسته بندی مطالب HSE Plan تقسیم بندی بر اساس مورد و موضوع بیانی است.

اجزای hse plan
اجزای hse plan

طرح HSE باید دارای یک چارچوب مشخص و ضروری باشد که در تمام HSE Plan ها مشترک است و این چهارچوب اگر دارای نقصی باشد HSE Plan پذیرفته نخواهد شد. HSE Plan ها همچنین دارای بخش مکمل و تکمیلی ویژه نیز می باشند که در صورت وجود به جامع تر بودن سند کمک شایانی می کند ولی در صورت نبود همچنان ارزش HSE Plan در حد قابل قبول خواهد بود. این بخش تکمیلی در HSE plan کاملا وابسته به نوع پروژه و فعالیت های آن است که توضیحات ایمنی، بهداشتی و محیط زیستی تکمیلی و لازم را ارائه می کند.

تمامی بخش های مهم و ضروری در HSE Plan نشان دهنده یک موضوع خاص هستند و هدف خاصی را نیز دنبال می کنند که این نشان دهنده ی منحصر بفرد بودن هر یک از اجزای HSE Plan می باشد. به علت نوپا بودن این الزام ساختار یک HSE Plan هر روز در حال کاملتر شدن و به روز رسانی است که موجب کاراتر شدن این الزام خواهد بود. این به روز رسانی ها اغلب از سوی سازمان ها و نهادهای کارفرما اطلاع رسانی می شوند.

سایت http://hse-plan.ir به عنوان اولین سایت تخصصی خدمات تدوین HSE Plan با همکاری تیم تدوینگر متخصص و حرفه ای آمادگی خود را جهت هرگونه تدوین HSE Plan برای پیمانکاران اعلام می دارد.

کانال تلگرام hse-plan