HSE plan ساختمانی

hse plan ساختمانی
5,215

HSE در پروژه های ساختمانی

HSE plan ساختمان

به تازگی درکشور الزام ارائه HSE plan ساختمان درمناقصات ساختمان سازی پدیدارشده است. تعدادبالای تلفات و صدمات ناشی از حوادث حین کار ساختمانی باعث شده HSE در پروژه های ساختمانی اهمیت بیشتری بیابد. قوانین و مقررات ساختمان سازی کارفرمایان رابه سمت ایمنی بیشترسوق میدهد. حضور نفرات ایمنی و تهیه HSE plan از نمونه تمهیدات ایمنی است.

ایمنی ساختمان در مراحل مختلف باید در HSE plan ساختمان درج شود. HSE plan ساختمان در پروژه های ساختمانی به منظور ارائه برنامه ایمن ساخت می باشد. ازدیدگاه ایمنی خطرات ازقبل مشخص میشود. مورد ارزیابی ریسک قرار می گیرد. نحوه مدیریت ریسک و کاهش آن شرح داده میشود.

طرح HSE برنامه ایمنی بهداشت و محیط زیست یک کارگاه استاندارد است. انجام تمام الزامات قانونی حداقل برنامه ممکن است. هرچقدر طرح دقیقتر وبا جزییات بیشتر باشدامتیاز بالاتری به خود اختصاص میدهد. تخمین نفرات،هزینه ها و تجهیزات ایمنی مورد نیاز ضروریست. تدوین HSE plan ساختمان بین ۳ تا ۴ هفته زمان می برد. تدوین HSE plan ساختمان توسط کارشناسان و مشاوران HSE صورت می گیرد.

Hse در کارگاههای ساختمانی

در کارگاههای ساختمانی کوچک میتوان به جای حضوردائم افسر HSE از مشاوران HSE استفاده کرد.به جای سرکشی هر روز مشاور HSE کارگاه ساختمانی را مورد بازدید هفتگی قرار میدهد. این بازدید به کمک چک لیست کامل شده و نتیجه آن به مدیر مجموعه یا سرپرست کارگاه تحویل میشود.

چک لیست ایمنی ساخت و ساز شامل تمام آیتم های HSE کارگاهست. ایمنی در تمام مراحل، بهداشت کارگران، نحوه مدیریت پسماند کارگاه، نحوه اسکان و تامین غذا و آب بهداشتی و…

مقررات ملی ساختمان مبحث دوازدهم راهنمای قوانین HSE است. ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا شامل کلیات هدف، دامنه کاربرد، تعاریف و مجوز های خاص و اقدامات قبل از اجراست.

همچنین ایمنی، بهداشت کار، محیط زیست و تسهیلات بهداشتی و رفاهی و وسایل و تجهیزات حفاظت فردی. وسایل و سازه های حفاظتی ، وسایل تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی از جمله موارد مبحث ۱۲ است. وسایل دسترسی، تخریب، عملیات خاکی، عملیات ساخت برپایی و نصب اسکلت ساختمان شامل  موارد خاص HSE مقررات ملی است.

ایمنی و بهداشت در پروژه های عمرانی

HSE plan ساختمان باتوجه به حیطه وظایف قانونی پیمانکار تنظیم میشود.مسئولیت ایمنی ساختمان با پیمانکار است. برای نشان دادن اهمیت ایمنی پیمانکاران HSE Plan تهیه میشود. عملکرد HSE ساختمان طبق  HSE plan ساختمان سنجیده می شود. کارفرما حق دارد از عملکرد ایمنی ساخت اطلاع یابد.

در HSE plan ساختمان اشاره به چگونگی اطمینان از براورده شدن الزامات بهداشتی درکارگاه ضروریست. تعمین غذا و نگهداشت موادغذایی در حفظ سلامت و بهد اشت محیط تاثیر به سزایی دارد.معمولا تامین آب ساختمان مستلزم دریافت آب از محل دوراز دسترس است. بنابراین برای تامین آب ساختمان چاه استفاده میشود. اداره بهداشت برای نمونه گیری از چاه و تایید سلامت آب برای آشامیدن بازرسی به عمل می آورد.

راهنمای افسران HSE ساختمان

تجربه و تحصیلات HSE هرکدام به نحوی لازم است. مسئول HSE فردیست که تحصیلات و مدارک مرتبط  و تجربه کافی HSE دارد. در دیدگاه عموم مسئله اصلی در HSE ساختمان مبحث ایمنی است. شیوه داربست بندی ایمن یکی از مهم ترین مسائل برای حفظ جان افراد و ساختمان است. HSE plan ساختمانی همچون HSE plan در سایر زمینه ها برسه مبحث ایمنی بهداشت و محیط زیست تاکید دارد.

[us_single_image image=”441″ align=”center”]

در HSE plan ساختمانی تمامی طرح ها دستورالعملها و تعهدات و الزاماتی که برای دستیابی به بالاترین سطح ایمنی از سوی خود پیمانکار یا کارفرما وجود دارد جمع بندی شده و تشریح میگردد. یکی از مهمترین بخش های HSE plan ساختمان تعهد مدیریت ارشد مجموعه به اجرای آن است. این تعهد به صورت کلیشه در قالب نامه ای مکتوب و همچنین در قالب خط مشی شرکت با امضای مدیریت ارشد انجام میگردد.

اما برای نشان دادن تعهد واقعی مدیریت لازم است سوابقی مبنی بر این موضوع ارائه گردد همچون لیست بیمه پرسنل. لیست وسایل حففاظت فردی خریداری شده و تعداد آنها در خصوص پروژه. کارت سلامت کلیه پرسنل و کارت بهداشت پرسنل خدماتی در اولویت امور قرار داند.

یکی از مهمترین موارد برای نشان دادن تعهد مدیریت حضور یک کارشناس یا افسر HSE حاضر در پروژه است. افسر HSE باید تجربه و مدرک دانشگاهی مکفی برای کار در ساختمان را داشته باشد. افسران HSE ناظرین حفظ ایمنی و سلامت پرسنل و محیط زیست مربوط به پروژه هستند.

ارزیابی ریسک پروژه های ساختمانی توسط افسران HSE انجام می شود. یک ارزیابی ریسک صحیح شامل مراحل زیر است.

۱- تشکیل تیم شناسایی و ارزیابی ریسک. این تیم شامل اعضای زیر است:

یک نفر کارشناس HSE

یک نفر منشی

مدیریت یا نماینده مدیریت

مسئولین فنی پروژه

لازم است که افراد نامبرده دوره های ارزیابی ریسک و شناسایی خطرات را گذرانده باشند و با مفاهیم و روشها آشنا باشند. این تیم توسط یک طوفان فکری بهترین ارزیابی را در خصوص شرکت خود صورت میدهد.

۲- دستورالعمل مشخص درمورد چگونگی روشهای شناسایی و ارزیابی ریسک

۳- شناسایی ریسک. برای شناسایی ریسک روشهای مختلفی وجود دارد که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

What if – hazop study- fta- eta و…

۴- تنظیم ماتریس ارزیابی ریسک. برای محاسبه عدد ریسک به صورت کمی هرشرکت باید با توجه به نوع فعالیت خود فاکتورهای موثر بر ریسک را شناسایی کرده و کمی نمایدو از این فاکتورها میتوان به احتمال، شدت و احتمال کشف و میزان تماس و غیره اشاره کرد.

از این میان دو فاکتور احتمال و شدت در اکثر ارزیابی ها به چشم میخورد. هرشرکت باید با توجه به ریسک قابل قبول خود عدد ریسک را به سه دسته low alarp  و high تقسیم کند.

۵- ارزیابی ریسک های شناسایی شده با توجه به ماتریس مرحله قبل.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ارزیابی ریسک کلیک کنید.

مشاوره HSE ساخت و ساز

بعضی از پیمانکاران موجه از مشاوران HSE در کارخود استفاده میکنند. قبل از شروع پروژه با تدوین HSE plan ساختمان توسط مشاور خود و در حین پروژه از بازدیدهای مستمر وی بهره میبرند. شرکت های ساختمانی مطرح دارای یک مشاور HSE هستند.

ایمنی بهداشت و محیط زیست در پروژه های ساخت و ساز از ابتدای کار و حتی قبل از شروع مدنظرمدیریت است. در مراحل مختلف کار حضور یک مشاور HSE برای پروژه ضروری به نظر میرسد. مشاور HSE بین واحد HSE و سایر واحد ها ارتباط برقرار می کند. ناهماهنگی های موجود را بر طرف و عملکرد HSE را بهبود می بخشد. به همین دلیل دستور العمل ارتباطات و جلسات HSE است. در این دستورالعمل شیوه ارتباط واحد HSE با بخش های مختلف در درون شرکت با کارفرما و پیمانکاران جز مشخص می شود. مسئولین مربوط برای پاسخگویی در این زمینه را مشاور HSE ساختمان مشخص می کند.

5 نظرات
 1. اسمعیل عیسی پره says

  اطلاعات شما خیلی دقیق است فقط نحوه ثبت نام اگه باشه عالی میشه

  1. admin says

   با سلام
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس ما در ارتباط باشید.
   ممنون

  2. admin says

   با سلام و وقت بخیر
   برای پاسخگویی با کیفیت بهتر لطفا با شماره تلفن همراه موجود در سایت تماس حاصل بفرمایید.
   سپاسگزارم

 2. اکبر دمیرچی says

  با سلام ، بنده کارشناس برق و فعال در زمینه ساختمان هستم و علاقمند به شرکت در کلاس های دورهHSE PLEN ساختمانی هستم لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  1. admin says

   با سلام و وقت بخیر
   جهت راهنمایی و مشاوره آموزشی با شماره تلفن موجود در سایت تماس حاصل بفرمایید.
   با تشکر از شما

پاسخ دادن

Your email address will not be published.