HSE plan بیمارستان

HSE بیمارستان
2,018

بیمارستانها نقش حمایتی برای بیماران دارند. علاوه بر بیماران کارمندان بیمارستانها بایدمورد توجه واقع شوند. اگر کارمندان بیمارستان دچار مشکل سلامتی شوند بیمارستان دچار مشکل شده است. کارمندان بیمارستان مشخص کننده کیفیت خدمات بیمارستانند. hse plan در بیمارستانها توجه خود را به این موضوع معطوف می کند.

HSE plan بیمارستان در واقع طرحی برای کارمندان آن است و سپس بیماران. کاهش ریسک بیماریهای شغلی کارمندان نمونه ای ازاین طرح است. عوامل فیزیکی محیط کار بهداشت کار، نور استاندارد، صدای محیط، دما و رطوبت و… . عوامل شیمیایی مانند داروها و باکتری ها و عوامل انتشار بیماری ها. تنها بخشی از مخاطرات بیمارستان است. زباله های بیمارستان تهدید جدی محیط زیست هستند. بخش خروجی های بیمارستان باید تحت کنترل باشد.

ایمنی و مدیریت بحران در بیمارستان ازجنبه های ضروری دیگرست. بیمارستان بایدبرنامه مقابله باشرایط اضطراری داشته باشد. محل تجمع ایمن بیمارستان باید مشخص شود. تیم ارزیابی ریسک و شناسایی خطرات معرفی شود. HSE plan بیمارستان با هدف شناسایی و مدیریت ریسکهای ایمنی،بهداشتی و زیست محیطی کارمندان و بیماران تهیه می شود.

مشاور HSE بیمارستان کیست؟

مشاور HSE بیمارستان که کارتدوین HSE plan بیمارستان رانیز انجام می دهد فردی حقیقی یا حقوقیست. وی موظف به بازرسی مدون مستمر است. مشاوران HSE در HSE plan بیمارستان تمام طرح hse مورد نیاز را شرح می دهند. بعلاوه معمولا به صورت پاره وقت از محیط بازدید میکنند. بازرسی ها طبق چک لیستهای اصولی انجام می شود. همچنین گزارش عملکرد و نقاط ضعف و قوت ارائه می شود.

هربیمارستان نیاز به یک مشاور و یک کارشناس hse دارد. کارشناس hse به صورت تمام وقت مشغول است. وی مواردی که مشاور تشخصی میدهد را اجرا می کند. اصول مبانی HSE plan بیمارستانی توسط متخصصین مجرب تعیین می شود. وظایف روزانه به همراه چک لیست به کارشناس داده میشود. درهربازرسی ازچک لیستهای روزانه نیز بازدید می شود.

به طورکلی مشاور hse بیمارستان ناظرو بازرس بخش hse بیمارستان است. در سلسله مراتب مشاور hse مستقیما زیرنظرمدیریت بیمارستان قرار می گیرد.

وظیفه مشاور HSE بیمارستان چیست؟

مشاور HSE بیمارستان ضمن تدوین HSE plan بیمارستان مسئول بهبود وضعیت HSE بیمارستان است. مشاور hse ماهانه گزارشی از عملکردمدیریت ریسک ارائه میدهد. بازدیدهای مشاور باید دقیق و مرتب باشد. گزارش هربازدید روز بعد به بیمارستان تحویل داده می شود.

وظیفه مشاور hse منسجم نمودن و مرتب کردن برنامه های hse است. روند انجام مانورها و آموزش کارکنان را بررسی میکند. مشاور به مدیریت اولویت های HSE را نشان می دهد. یک مشاور مجرب باتوجه به وضعیت اتقصادی پیشنهادهای معقول می دهد.

اولین مرحله از کار مشاور باید بررسی سوابق بیمارستان باشد. اطلاع از نحوه سازماندهی و محلهای بحرانی ضروریست. یک بیمارستان باید دارای راه خروج اضطراری باشد. این هزینه برترین موضوع بیمارستانهاست. محل تجمع ایمن و استفاده از علائم راهنما باید توسط مشاور مشخص شود.

HSE plan بیمارستان چطور تدوین می شود؟

HSE plan بیمارستان باید تمام مباحث ایمنی بهداشت و محیط زیست را شامل شود. مشاور hse بیمارستان با مشاهده محل وپرس و جواز مدیران می تواند اطلاعات لازم جهت تدوین HSE plan بیمارستان را به دست آورد. به تعدادی از موارد برجسته در زیر اشاره می شود. لازم به ذکر است که این مطالب به صورت خلاصه و نمونه وار آورده شده است. به این معنا که تنها پیشنهاداتی در راستای تدوین HSE plan بیمارستان است و به این موارد محدود نمی شود.

[us_single_image image=”485″ size=”tnail-1×1″]

ایمنی بیمارستان

بحث ایمنی حریق و ایمنی دربرابر زلزله از مهمترین بخشهای ایمنی بیمارستان است.  ایمنی دربرابر ارتفاع و ایمنی آسانسور دومین اهمیت را دارد. آموزش وعلائم راهنمای محوطه و در نهایت ایمنی در برابر تشعشعات موارداصلی ایمنی است. عمومادرهر بیمارستان سطحی از ایمنی وجود دارد. این سطح باید روز به روز افزایش پیدا کند.  باپیشرفت علم و صنعت خطرات و راههای مقابله با آنهاگسترش می یابد. به همین دلیل باید رویکرد بیمارستان همواره روبه بهبود باشد.

بهداشت در بیمارستان

اهمیت بهداشت در بیمارستان برکسی پوشیده نیست. بهداشت مواد غذایی بیمارستان از مهمترین موارد بهداشتی بیمارستان است. بهداشت آب آشامیدنی و تهویه مناسب نمونه های دیگری ازبهداشت بیمارستان است. بیمارستان محل انواع میکروبها و عوامل شیمیایی شناخته شده و ناشناخته است. رعایت بهداشت و نکات پزشکی لازم الاجراست. معمولا کارکنان بیمارستان از این موارد آگاهند. تهیه بروشورهای علمی دراین زمینه می توان دبه افزایش فرهنگ HSE بیمارستان کمک کند. نصب MSDS، کاتالوگ و نحوه رفتار صحیح بهداشتی در بیمارستانها ضروریست.

موارد پیشنهادی دیگر مانند: استفاده از پاک کننده های طبیعی- نصب سیستم فشار مثبت- سم پاشی اصولی- بهداشت انبار و داروها- ارائه ماسک رایگان- ژل ضدعفونی کننده دست-و…

محیط زیست و بیمارستان

دفع استاندارد زباله های بیمارستانی مهمترین قسم HSE plan بیمارستان است. تفکیک زباله و دفع اصولی آن باعث نجات انسانهااز بیماری های واگیرداراست.بعلاوه استفاده مطلوب از نورخورشید و کاهش مصرف انرژی در اتاقهای استراحت بیماران کاملا دست یافتنی است. موارد دیگری که میتوان نام برد شامل: صرفه جویی در مصرف کاغذ- کاهش مصرف پلاستیک- کاشت درخت در فضای سبز- استفاده از تهویه های طبیعی و…

مسئولیت اجرای HSE plan بیمارستان با چه کسی است؟

هرچند تدوین HSE plan بیمارستان با مشاور HSE است اما اجرای آن برعهده کارشناس HSE بیمارستان است. مسئولیت نظارت براجرا میتواند برعهده مشاورHSE  یا یکی از مدیران ارشد باشد. سیستم مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست در بیمارستانها می تواند اثربخشی کار hse را دو چندان کند. چنانچه با کمک دستورالعملها و روشهای اجرایی مدیریت hse تسهیل می گردد.

تیم تدوینگران و HSE بیمارستان

تیم تدوینگران با همکاری افراد مجرب و متخصص در این راستا آماده ارائه خدمات به بیمارستانها و مراکز درمانیست. برای اطلاع از چگونگی فعالیت و هماهنگی خدمات با شماره تلفنهای موجود در سایت تماس حاصل کنید.

خدمات تیم تدوینگران برای بیمارستانهان

خدمات کلی تیم تدوینگران در بیمارستانها شامل موارد زیر میباشد. لازم به ذکر است که این موارد تعدادی از خدمات این تیم است.

برگزاری جلسه توجیحی کارکنان

گزارش موارد نامنطبق با استانداردها

تدوین hse plan بیمارستان

ارائه برنامه منظم و هدفمند

برگزاری مانورها و کلاسهای توجیهی

ممیزی تمام قسمت های بیمارستان

برای کسب اطلاعات در زمینه های مراحل تدوین HSE plan و راهنمای تدوین هدف در HSE plan و سیستم مدیریتی HSE لینک مورد نظرا را کلیک کنید.

و…

پاسخ دادن

Your email address will not be published.