HSE ساختمان های بلندمرتبه در کشورهای پیشرفته

HSE ساختمان های بلندمرتبه
994

کیفیت هوای داخل ساختمان جهت HSE ساختمان

جهت  رعایت HSE ساختمان یا HSE Plan ساختمانی ، اولین مرحله یک استراتژی حذف بسیاری از آلاینده ها در مرحله ی طراحی صورت می گیرد و سپس کیفیت هوای داخل ساختمان را به وسیله ی تهویه افزایش می دهند.
به طور فزاینده ای شاهد استفاده از ساخته های کارخانه ای و مصنوعی به جای استفاده از محصولات طبیعی هستیم که اغلب این مواد و محصولات دارای ترکیباتی هستند که آلودگی را به محیط منتشر می کند. معمولا انتشار آلودگی توسط این موارد با گذشت زمان کاهش پیدا می کند که البته با تغییر شرایط محیطی می تواند افزایش پیدا کند.میزان انتشار آلاینده ها بستگی به مقدار ماده و میزان مورد استفاده ی ترکیب مضر به کار رفته در آن دارد. با توجه به اینکه طراحان باید توجه بیشتری به پتانسیل مواد در تاثیر بر کیفیت هوای ساختمان داشته باشند می توانند با انتخاب مواد جایگزین مناسب یا محدود کردن استفاده از مواد و وسایل مضر این توجه را به مرحله ی اجرا برسانند. با توجه به اینکه جایگزین مناسب همیشه موجود و یا در دسترس نیست بهتر است به دنبال راهکارهایی جهت مدیریت بهتر در جهت کاهش آلودگی منتشر شده بود. به هرحال موادی که باعث ایجاد و انتشار آلودگی می شوند در زیر نام برده شده اند.
اجزای ارگانیک سبک یا بخار شدنی موجود مانند رنگ روغن هایی با منشا نفتی و موجود بودن وینیل در اشیا مانند کف پوشها همچنین فرمالدهید ها مانند چسبهایی که در وسایل چوبی به کار رفته است می توانند منشا انتشار آلودگی به هوا باشند.

ملاحظات طراحی HSE ساختمان

در زیر به بحث درباره ی بعضی مواد ساختمانی استاندارد و رنگ ها و تاثیرشان بر کیفیت هوای داخل و پتانسیل این موارد برای استفاه جهت کاهش آلودگی پرداخته شده است.
به طور کلی سه راه برای بهبود کیفیت هوا طی می شود که به ترتیب اجتناب از استفاده از مواد دارای گازهای سمی و محدود کردن میزان استفاده از این مواد و در نهایت استفاده از تهویه مکانیکی برای حل مشکل کیفیت هوای داخل موثر خواهد بود.

فرش و HSE ساختمان

معمولا در فرشها از لاتکس آنتی استاتیک و فیبر استفاده می شود علاوه بر این فرشها گردو غبار را جمع می کنند. برای کاهش آلودگی ناشی از فرشها مواد مضر آنها باید کاهش پیدا کند. انجمن فرش کانادا یک برنامه ی برچسب زنی را برای فرشها اجرا می کند که نشان می دهد فرش مورد نظر در مرحله ی تست انتشار آلودگی به حد قابل قبولی رسیده است. این میزان ۰٫۶ میلی گرم بر مترمربع بر ساعت اعلام شده است. همچنین این موسسه یک راهنما برای نصب کننده های فرش و ساکنان در این خصوص منتشر کرده است.
پشم موجود در فرش باعث انتشار آلودگی در هوای محیط می شود. با استفاده محدود از فرش به جایگزین شدن آن با کف های محکم مثل کف پوشها نکته ی مهم نمشکل ایجاد صدا می باشد.با این حال برای ثابت نگه داشتن فرش به جای استفاده از چسب توصیه شده است که از میخ استفاده شود.
فرشها می توانند جاذب آلودگی باشند و آن را انتشار دهند حتی اگر فرش کمترین انتشار را داشته باشد اگر یک منبع آلاینده ی دیگری موجود باشد آن آلودگی را جذب می کند و بارها و بارها آن را انتشار می دهد.

وینیل و کف پوشهای صفحه ای HSE ساختمان

مواد چسبنده ای که برای کف پوش مورد استفاده قرار می گیرند شامل مواد فرار هستند و قابلیت آلوده کردن هوا را دارند. مواد مورد استفاده در کف باید به جای موادی مانند وینیل موادی با قابلیت انشار آلاینده ی کمتر مثل سرامیک باشند.

رنگ و جلا و ارتباط آن با HSE ساختمان

رنگ ها با مبنای آب به جای رنگهای با مبنای حلال بیشتر مورد تایید هستند و از نظر آلودگی در درجه ی پایینتری قرار دارند. محصولات مناسب برای این منظور لیست شده اند و در یک برنامه انتخاب محیط زیست به وسیله ی این لیست شناخته می شوند. رنگهایی با مبنای آب باید نسبت به دوامشان ارزیابی شوند.

کابینت های آشپزخانه و فضای حمام

برای بیشتر چسب ها و پوشاننده های شکافها از مواد شامل فرمالدهید و اوره استفاده می شود که باعث آلودگی و انتشار ذرات مسمی می شوند. بهتر است فضاهای مورد نظر با تخته های چند لایه چوبی پرشده و از انتخلبهای بهتری مثل چسب های بدون فرمالدهید استفاده شود مثل فیبر.

نگهداری و تعمیر HSE ساختمان

برای محدود کردن دود و کاهش آلاینده های هوا باید از تهویه استفاده شود و باید از وجود راه دسترسی مناسب برای تعمیر وتمیز کردن تهویه اطمینان حاصل شود. تهویه مناسب باعث کاهش تجمع ذرات و جلوگیری از رشد قارچها می شود. یکی دیگر از موارد ورود آلودگی از قسمت پارکینگ می باشد که توسط پوشش تمام شکافها می توان از ورود آن جلوگیری کرد. حیوانات موذی ساختمانها نیز بهتر است بدون استفاده از حشره کش ها کنترل شوند که این بار نیز پوشاندن شکافها و قسمتهای ورود آنها می تواند عمل موثری در این رابطه باشد.

مطالب مرتبط :

HSE Plan پیمانکاران

HSE Plan بیمارستانی

HSE Plan ساختمانی

تهویه ی مکانیکی HSE ساختمان

اکثر ساکنان ساختمانهای بلند مرتبه از ناکافی بودن یا زیاد بودن تهویه و یا قابلیت کنترل کم تهویه ناراضی هستند. در حالت تهویه ی ناکافی با مشکلاتی مثل افزایش سطح رطوبت روبه رو هستیم و بر روی دیوارها و پنجره ها قطره های میعان شده قابل مشاهده هستند.در حالتی که تهویه بیش از حد نیاز باشد باعث میشود هوا خشک باشد و هزینه ی گرمایش و سرمایش ساکنین بالا برود. و در مورد قابل کنترل نبودن سیستم در محلهایی مثل آشپزخانه و یا حمام که به تهویه بیشتری نیاز هست لازم به باز کردن پنجره ها خواهد بود. سیستم های تهویه راهرویی معمولا عملکرد مناسبی ندارند. به دلیل فقدان پوشش قوی ک عدم کفایت برای ساختمانهای بلند مرتبه و فرسوده بودن فن ها که مقدار مناسب هوا را نمیتواند خارج کند و آلودگی صوتی ایجاد می کند.در طراحی تهویه ها موارد زیر کلیدی هستند.
سیستمهای عمومی و خصوصی،بخش بندی،فیلتر کردن هوا،کاهش هزینه گرمایش،اطپینان از جریان هوای مناسب،کنترل سیستم،راه اندازی و تعمیر و نگهداری.
سیستم های تهویه مکانیکی باید فراهم کننده ی هوای تمیز و تازه برای ساکنان ساختمان باشد. تهویه مکانیکی برای حذف آلودگی و رطوبت کاراترین و ایمنترین و اقتصادی ترین روش است.سیستم تهویه مناسب می تواند قابل کنترل باشد و ساکنین هوای ذاخل و حالت پنجره ها را با آن هماهنگ کنند.

از جمله مواردی که باید در طراحی سیستم های تهویه انجام شود:

خصوصی سازی

بهبود تهویه هوای داخل در فصل گرما در ساختمانهای بلند مرتبه باید بتواند هوا را به هر آیارتمان هدایت کند و دارای عملکردی کارا باشد و به عملکرد مناسب آن نمی توان مطمئن بود مگر اینکه جریان هوای داخل کنترل شود.طراحان باید متوجه کمترین اختلاف فشار ممکن بین دیوار های خارجی هم باشند و بار نصب فن ها در محلی دورتر نسبت به ساکنین باعث کاهش آلودگی صوتی داخل شوند.
فیلتر کردن
هوای تهویه باید تمیز و فیلتر شده باشد که استاندارد ASHRE در این رابطه الزاماتی ارائه کرده است.هوای ورودی به ساختمان باید دارای کیفیت مناسب بوده و از آلودگی ها پاک باشد.

کاهش هزینه گرمایش در HSE ساختمان

سیستم تهویه به تنهایی یا در کنار احیا کننده گرمای تهویه منجر به کاهش مصرف انرژی می شود. در کانادا و فصل های سرد هوا قبل از وارد شدن گرم مشود.با وجود سیستم های کنترل کننده ی دمای هوای ورودی از سرد بودن نا مناسب هوای ورودی جلوگیری می شود که در اثر کاهش دما ساکنین سیستم تهویه را خاموش نکنند.

جریان هوای کافی و مناسب HSE ساختمان

از دید کیفیت هوای داخل وجود جریان هوای مناسب در تمام قسمت های آپارتمان امری ضروری تلقی می شود.وجود جریان هوای مناسب در آپارتمان به معنی کارکرد مناسب تهویه می باشد.

کنترل سیستم HSE ساختمان

کنترل رطوبت و کربن دی اکسید هوای موجود نیز به افزایش کیفیت هوای درون ساختمان کمک شایانی می کند تا افراد بتوانند با توجه به شرایط داخلی میزان رطوبت را کنترل و در سطح مطلوب نگه دارند.

تعمیر و نگهداری HSE ساختمان

مهارت طبقه بندی و زمان بندی برای تعمیر سیستم تهویه نکته ی مهمی محسوب می شود از سوی دیگر آموزش لازم باید به ساکنان داده شود تا تعمیر و نگهداری طبق اصول و برنامه مشخص انجام گیرد. نگهداری منظم فیلتر ها برای صحیح کارکردن سیستم و کارایی آن امری ضروریست.
در یک ساختمان در هلسینکی فنلاند ۱۱۰ نفر ساکن آن قبل و بعد از مقاوم سازی پنجره مورد نظرسنجی قرار گرفتند. مشکلات هوای داخلی گزارش شده شامل سروصدای ترافیک گردو غبار خیابان، متعادل نبودن سیستم تهویه مکانیکی و ورود هوای نا مطبوع بود. قبل از تغییر پنجره ها خطر رطوبت و رویش قارچ وجود داشت. تقریبا نصف آپارتمانها بخصوص حمام هایشان تهویه و رطوبت مناسبی نداشت. در حالت تماما فن نیز تهویه ۱۴ درصد بیش از استاندارد رطوبت موجود بود. پنجره های جدید نصب شدند در سوییت ها که شامل دو قسمت بودند.یک پنجره ی سه قطعه ای و دیافراگم جداکننده هوای تازه و یک فیلتر هوا که زیر دیافراگم قرار دارد.

 

HSE ساختمان های بلندمرتبه در کشورهای پیشرفته

HSE ساختمان های بلندمرتبه در کشورهای پیشرفته

 

هوا از پایین پنجره وارد می شود و قبل از ورود فیلتر می شود. نصب این پنجره ها علاوه بر بهبود تهویه به کاهش سروصدا نیز منجر شد.
در ساختمانی ۷ طبقه ساخته شده در سال ۱۹۹۷ کوپایو فنلاند از کتابچه راهنمای منتشر شده طبقه بندی فینیش آب و هوای داخل ساختمان استفاده کرد که شامل هدف و طراحی برای شرایط گرمایی، سطح سروصدا، تهویه و آلودگی هوای داخلی و اصول و رویه ساخت و مقدارهای مجاز و نرخ انتشار برای ساختمان و مواد و رنگ و وسایل ساختمان می باشد.
نتیجه گرفته شد که کیفیت هوای داخل ساختمان می تواند با طراحی مناسب ساختمان،انتخاب مناسب وسایل ،مواد و ساخت با کیفیت بالا افزایش پیدا کند.این ساختمان از تهویه مکانیکی استفاده می کرد و هوای منبع با فایبرگلس فیلتر می شد. سیستم تهویه در ظرفیت بالایی بعد از اتمام ساختمان به مدت یک هفته قبل از ورود ساکنان فعال بود. اندازه گیری انتشار آلاینده های مختلف شامل اجزای ارگانیک فرار،کربن دی اکسی،آمونیاک،مواد معلق،فرمالدهید و کربن مونوکسید نشان داد که در حالت نبود تهویه این مواد درصد بالاتری داشته و بخصوص بیشترین اختلاف مربوط به میزان انتشار گازهای اجزای ارگانیک فرار بوده است.

 

مبلمان و سیستم گرمایشی و آشپزی از جمله مواردی هستند که باعث تولید بنزن در هوای اتاق می باشند. محلولهای انبار شده و فعالیت های مختلف انسانی نیز می تواند منجر به رهایش گاز بنزن می شود.منابع دیگری مانند پلی متری ها مثل وینیل ،پی وی سی و کفهای لاستیکی ،نایلون ها و فایبر گلس ها،تخته های چند لایه،رنگها و پاک کننده های رنگ همچنین چسبها و تنباکو و پرینت نیز فعالیتهای بنزن زا در فضای داخل هستند.

بنزن

این مواد از احتراق ، اعمالی مانند سیگار کشیدن،گرمایش و آشپزی و شمع و آتش ناشی می شود.همچنین محصولات مصرفی ساختمان و موادی که شامل این ماده بوده و در مدت زیاد در رطوبت و دمای بالا قرار داشته باشند نیز از جمله منابع این آلاینده هستند. مبلمان و وسایل چوبی ،تخته چوبی چند لایه،رنگ ،کاغذ دیواری،چسب ، براق کننده ها و پاک کننده ها و حتی نرم کننده ها و پاک کننده های فرش و کفش،صابونهای مایع و شامپو ها نیز منبع فرمالدهید موجود در داخل محشسوب می شوند.

فرمالدهید

این نوع آلاینده بیشتر توسط منابع احتراق گرمایش و آشپزی،تهویه نامناسب هنگام آشپزی و وسایل گرمایش با نگهداری ضعیف و نصب نادرست ، سوخت های بیومس ،شومینه و تنباکو از منابع برجسته ی کربن مونوکسید می باشند.

کربن مونوکسید

از منابع انتشار نفتالین در هوای داخل سیمان و پلاستیک،لاستیک،خوشبوکننده های دستشویی و رنگها هستند.از سوختن زغال سنگ نیز این ماده ی مضر وارد هوای داخل شده و کیفیت آن را کاهش میدهد.

نفتالین

منبع اصلی این آلاینده آشپزخانه و آشپزی بدون استفاده از فن می باشد.

نیتروژن دی اکسید

منبع این آلاینده اغلب دود ناشی از سیگار،آشپزی،وسایل گرمایش محل،اجاق گازها بخصوص با سوخت های قسیلی،سوختن زغال سنگ و مواردی از این دست می باشد. هیدروکربن های

آروماتیک پلی سایکلیک

منبع اصلی انتشار رادون خاک و سنگ است و به طور کلی منشا زمینی دارد.

رادون

با توجه به املاح و مواد موجود در آب ممکن است در ترکیبات مربوطه از سطح آب انتشار پیدا کند.این انتشار بخصوص در هنگام شست و شو از سطح آب به راحتی وارد هوای محیط می شود.

تری کلرواتیلن

این ماده نیز ممکن است در ترکیباتی از آب موجود بوده و در هنگام شست و شوی ظروف و به هنگام حمام کردن از آب انتشار پیدا کند و باعث آلوده شدن هوا شود.طبق این روند خشک شدن لباسها نیز موجب انتشار تتراکلریداتیلن خواهد بود.این گاز همچنین از خاک نیز می تواند متصاعد شود .

تیم تدوینگران آماده همکاری با ساختمانهای بلند مرتبه در راستای استقرار سیستم مدیریت HSE بوده و با اعضای مجرب و متخصص خود اطلاعات و مشاوره مورد نیاز شما را در زمینه های HSE فراهم می نماید.

پاسخ دادن

Your email address will not be published.