اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو
710

گواهینامه ایزو به پیشرفت شما کمک می کند. ممکن است بپرسید چطور ممکن است؟ پاسخ آن واضح است. داشتن گواهینامه ایزو به اعتبار شما می افزاید. آیا افزایش اعتبار پیشرفت بزرگی نیست؟ بسیاری از مدیران نسبت به اعتبار شرکتشان بی توجه اند. در حالیکه مدیران موفق می دانند کجا باید سرمایه گذاری کرد. گواهینامه ایزو نشان می دهد شما بر اعتبارتان سرمایه گذاری می کنید.

این در حالی است که بسیاری مدیران آن را یک هزینه اضافه می دانند. اگر در ارتباط با کشورهای دیگر هستید حتما ضرورت اخذ آن را می دانید. اکثر معاملات و مناقصات داخلی نیز از همین موضوع تبعیت می کنند. متاسفانه دریافت گواهینامه های صوری که بعضی از موسسه های به اصطلاح خارجی پیشنهاد می دهند در ظاهر وسوسه انگیز به نظر میرسند. باید بدانید که یک گواهینامه بدون هیچ پشتوانه حقیقی فقط یک هزینه یک بار مصرف است.

قبل از هر کاری درباره  سیستم های مدیریتی یا ایزو اطلاعات خود را بالا ببرید. اگر درباره سیستم های مدیریتی ایزو اطلاعاتی ندارید سیستم مدیریتی hse را مطالعه کنید.

[us_single_image image=”380″ size=”us_img_size_1″ align=”center”]

گواهینامه ایزو چه ویژگی هایی دارد؟

بسیاری از مدیران از ویژگی های گواهینامه ISO بی اطلاع هستند. ویژگی هایی که یک گواهینامه ISO آن ها را داراست عبارتند از: نام شرکت ، سال اخذ گواهینامه ایزو، اعتبار گواهینامه ، آدرس سایت مرجع و کد رهگیری. یکی از موضوعات مهم کد رهگیری گواهینامه است. این کد قابل استعلام از طریق سایت گواهی دهنده است. در واقع تفاوت میان یک گواهینامه اصل و یک کپی در کد رهگیری معتبر نهفته است.

گواهینامه ها باید در سایت مرجع و معتبر CB ثبت شوند. یک CB موسسه ای است که مجوز ارائه ایزو را دارد. تمام CB ها اعتبار خاصی دارند و بیشتر از اینکه برند آن مهم باشد استقرار سیستم است که شما را متفاوت می کند. صرف داشتن گواهینامه در بلند مدت نمی تواند پاسخگوی انتظارات شما باشد. شاید بتوانید یک گواهینامه داشته باشید اما داشتن سیستم مدیریتی استاندارد است که واقعا اهمیت دارد. اگر سیستم مدیریتی استانداری ندارید این موضوع به سادگی قابل تشخیص خواهد بود.

اولین گام برای اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

احساس نیاز به پیاده سازی واقعی ایزو اولین محرک برای شروع است. باید بدانید هدف شما از این کار چیست. از یک یا حتی چند مشاوره در این راستا استفاده کنید. توجه داشته باشید که مشاوران افراد قابل اعتمادی باشند و از آگاهی پایین شما سو استفاده نکنند. گام بعد تحقیق درباره ی موسسه های گواهی دهنده است که معمولا کار آسانی نخواهد بود. سعی کنید از سایت های مرجع استفاده کنید.قبل از اخذ گواهینامه ایزو حتما مطمئن شوید که ایزو در مجموعه شما به طور صحیحی جاری شده است.

[us_single_image image=”381″ size=”medium_large” align=”center”]

مشاور ایزو کیست؟

مشاور ایزو فردی است که به شرکت شما کمک میکند تا پیاده سازی سیستم مدیریتی به درستی انجام شود. استقرار سیستم مدیریتی ایزو و اخذ گواهینامه ایزو با کمک فردی با تجربه میسر میشود. مشاور ایزو بر حسب کار و ابعاد شرکت شما مستندات را تهیه و تنظیم میکند. اطلاعات اولیه باید در اختیار وی گذاشته شود. همچنین اختیار تحقیق و بررسی فرایند های کاری به ایشان داده شود.

انتخاب مشاور را میتوانید به شرکت های مشاور واگزار کنید. اگر از کارکنان خود فردی به پیاده سازی تسلط دارد نیز مشاور محسوب می شود. ویژگی های مهم یک مشاور خوب برخوردار بودن از تجربه بالاست. ممیزی های موفق نهایی و شرکت هایی که برایشان ایزو را استقرار داده است. اخذ گواهینامه ایزو از طرف یک موسسه گواهی دهنده بعد از استقرار و ممیزی اتفاق می افتد.

چرا باید مشاور ایزو داشته باشیم؟

در صورتی که از منبعی به جز مشاور مستندات را دریافت کنید احتمال خطا بالا خواهد بود. پیاده سازی ایزو باید مختص شرکت شما باشد. گواهینامه ایزو باید بهبود شرکت شما را گواهی کند. بدون استقرار مشاوران این اتفاق رخ نخواهد داد. ساعات حضور مشاور و تعداد دفعات مراجعه وی بسته به نوع درخواست شما و حجم کاری وی متفاوت است.

بیشتر بدانید : هزینه اخذ ایزو

گواهینامه ایزو در صورتی که زیر نظر یک مشاور آگاه دریافت شود معتبر تر خواهد بود. قبل از ورود مشاور به شرکت یک آموزش کوتاه به کارکنان خود ارائه کنید. این کار باعث صرفه جویی در وقت مشاور و سریعتر پیش بردن پروژه میشود.

اخذ گواهینامه ایزو چقدر زمان می برد؟

اخذ گواهینامه ایزو بعد از گزراندن ممیزی بین یک هفته تا ۱۰ روز زمان می برد. ولی پیاده سازی بسته به شرکت شما بین یک ماه تا شش ماه زمان نیاز داشته باشد. اخذ گواهینامه ایزو با توجه به نحوه استقرار آن ارزشمند می شود. گواهینامه ایزو طبق اصول خاصی اهدا میشود. برای اطلاع از نحوه پیاده سازی و اخذ گواهینامه های ایزو میتوانید از شماره تلفن های موجود در سایت و یا روشهای ارتباط اینترنتی از ما کمک بخواهید.

یک شرکت میتواند چند گواهینامه ایزو دریافت کند. استقرار چند ایزو تسلط بالاتری را می طلبد. برای اینکه دچار پیچیدگی نشوید از نوع ایزویی که لازم است اخذ نمایید اطمینان پیدا  کنید. در اکثر موارد اخذ ISO14001 و ISO 45001 یا OHSAS 18001 در کنار تخصص شما لازم است. گواهینامه ایزو HSE ، از الزامات کاری پیمانکاران و شرکت های مطرح هستند.

آیا گواهینامه ایزو نیازبه تمدید دارد؟

بله. گواهینامه های ایزو  ۳ ساله بوده و هر سال تمدید مراقبتی دارند. به این معنا که ممیز باید از عملکرد شما در چهارچوب استقرار اطمینان حاصل کند. همچنین درصورت وجود مشکل به شما در رفع آن کمک نماید. برخی از شرکت های صدور ایزو هزینه تمدید های مراقبی را در بدو کار می گیرند.

هزینه تمدید های مراقبتی بسیار کمتر از اخذ اولیه گواهینامه است. در صورتی که در موعد مقرر گواهینامه خود را تمدید نکنید، از طریق سایت CB گواهینامه شما نامعتبر شناسایی خواهد شد. معمولا موسسه گواهی دهنده قبل از موعد مقرر به شما این موضوع را یادآوری میکند.

فواید داشتن گواهینامه ایزو چیست؟

ارائه تبلیغات و جلب مشتری ، منظم شدن مستندات و سوابق ، بهبود عملکرد کارکنان ، کاهش هزینه های نامرئی ، بهبود سود آوری ، کاهش هزینه های ناشی از غرامت و بیماری ، افزایش وفاداری کارکنان و مواردی از این دست. اگر درباره ی استقرار سیستم مدیریتی ایزو شک دارید به سازمانهای بزرگ نگاهی بی اندازید. ارزش گواهینامه ایزو iso در کمک به برنده شدن شما خلاصه نمی شود. ایزو شما را جزو بهترین ها نگه می دارد.

پاسخ دادن

Your email address will not be published.