معنی hse

معنی hse
3,337

معنی hse در لغت ( مخفف health, safety, environment ) سلامت (بهداشت) ، ایمنی و محیط زیست می باشد. ترتیب قرار گیری این سه کلمه در کشورهای مختلف متفاوت است. در قرن معاصر به دلیل بحرانی شدن مسائل زیست محیطی، بسیاری از کشورهای توسعه یافته کلمه محیط زیست را به نشانه اهمیت آن در ابتدای این عبارت قرار داده اند. بنابراین عبارت آشنای EHS همان عبارت hse است. در کشور ما به دلیل پیشینه ی پزشکی و بهداشتی کشور کلمه بهداشت یا سلامت اولویت داده شده است.
در اصطلاح کلی hse بیشتر به ایمنی شناخته شده است. معنی hse در دید عموم افرادی مسئول ایمنی هستند و اغلب موضوع بهداشت و محیط زیست در ذهن عوام جایی به خوداختصاص نداده است. hse در ایران از دهه ۸۰ به رسمیت شناخته شد. از این رو هنوز سوالات بسیاری در این مورد وجود دارد. کما اینکه بسیاری از افراد hse را نمیشناسند.
در این مقاله hse به طور کلی و ساده توضیح داده میشود.

معنی hse در نفت و گاز

اولین صنعتی که hse را از ارکان اصلی خود دانست صنعت نفت و گاز بود. با توجه به اینکه منابع و سرمایه ملی کشور اغلب نفت و گاز میباشد نیاز به یک واحد حفاظت کننده را لازم دانست. در صنایع نفت و گاز حوادثی که به وقوع بپیوندند خسارات بسیار شدیدی برجای میگذارند. پخش و نشت مواد سمی یا قابل اشتعال در این صنایع بسیار محتمل است.
Hse در صنعت نفت و گاز شروع به گسترش کرد تا از وقوع حوادث جلوگیری کند. بعد از اینکه hse در صنعت نفت و گاز جا افتاد در صنایع دیگر نیز پا به عرصه نهاد و همچنان شاهد افزایش استفاده از hse در زمینه های مختلف هستیم.
برای دانلود نمونه hse plan گاز کلیک نمایید.

معنی hse در ساخت و ساز

تحقیقات نشان داده که بیشترین تلفات جانی مربوط به حوادث مربوط به ساخت و ساز است. در ایران بعد از صنایع نفت و گاز hse در ساختمان سازی پدیدار شد. قوانین و مقرراتی که از قبل درباره ایمنی بهداشت و محیط زیست ساخت و ساز مطرح شد بیش از پیش مورد توجه مراجع قانونی و کارفرمایان قرار گرفت. این امر موجب شد تا از نظر قانونی تمامی پیمانکاران ساخت و ساز hse را به رسمیت بشناسند.
وجود افسران hse در کارگاه های ساختمانی بیانگر توسعه مرزهای hse در ساخت و ساز است. امروزه تمامی کارگاههای ساختمانی حداقل یک نفر به عنوان مسئول ایمنی استخدام میکنند. این فرد مسئول اجرای قوانین ایمنی بهداشتی و محیط زیستی مرتبط با فعالیت های جاری کارگاه می باشد.
برای دانلود نمونه hse plan ساختمانی کلیک نمایید.

معنی hse در محیط های شهری

شهرداری تهران به عنوان یک مرجع شهری قدرتمند از اولین استقرار دهندگان hse در محیط های شهری است که طی چند سال اخیر برنامه های hse شهری را پیگیری مینماید. Hse در شهرداری تهران دارای یک سامانه مستقل در مجموعه شهر سالم می باشد.
به طور کلی منظور از hse در محیط های شهری یعنی اجرای قوانین ایمنی بهداشت و محیط زیست در جامعه به نحوی که حوادث کاهش یابد و ریسک های موجود تحت کنترل قرار گیرد. از نمونه های جوامع شهری مد نظر میتوان به پارک ها، فضاهای بازی مثل شهربازی و ساختمان های اداری، مذهبی و تجاری ، مجتمع های ورزشی و … نام برد.
شناسایی خطرات موجود در این اماکن و محدود سازی آنها از اهداف hse در محیط های شهریست.
برای دانلود نمونه hse plan شهرداری کلیک نمایید.

معنی hse در منازل

بحث ایمن سازی و کاهش حوادث در کنار واکنش در شرایط اضطراری در منازل کاربرد های فراوانی دارد. همانطور که همواره سازمان آتش نشانی به مردم آموزشهای ایمنی در منازل ارائه میدهد واضح است که hse در هر منزل نیاز به مانور دارد.
ایمنی، بهداشت و محیط زیست نه تنها در محیط های کاری و جامعه بلکه باید از هر منزل شروع شود. ایمنی در منازل شامل داشتن آگاهی از نحوه برخورد با اتفاقات ناگوار است. بسیاری از مناطق در کشور ما از آموزشهای تخصصی و کافی در زمینه hse برخوردار نیستند. کسب اطلاع از hse عمومی برای هر فردی لازم و ضروری است.
برای مطالعه و دانلود جزوه آموزشی hse کلیک نمایید.

معنی hse در صنایع مختلف

هم اکنون مرزهای کاربرد hse در ایران رو به گسترش است و از این بابت یکی از مشاغلی که بازارکار خوبی دارد رشته hse است. نیاز مبرم به نیروی کار ماهر در این رشته بیش از پیش احساس می شود. تمام کارخانجات و صنایع چه کوچک و چه بزرگ در صدد کاهش هزینه های اتلافی خود برآمده اند و در نهایت به hse رسیده اند. در آینده ای نه چندان دور هر گروهی دارای یک مسئول hse مطلع خواهد بود همانطور که در کشورهای توسعه یافته نیز به این مرحله نایل شده اند.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی hse به این لینک مراجعه نمایید.

پاسخ دادن

Your email address will not be published.