حوادث hse ساختمان ها

1,124

حوادث فروشگاهها و مراکز خرید
حوادث hse ساختمان ۱:
۲۶ ژوئن ۲۰۱۵ یک مادر چینی بوسیله یک پله برقی در مرکز خریدی در شهر “جینگژو” در چین کشته شد. وی به طور ناگهانی در شکاف جلوی پله برقی به دام افتاد و به داخل آن فرو رفت. این مادر چینی پیش از مرگ توانست پسر ۳ ساله خود را نجات دهد. پس از ۴ ساعت لاشه های بدن این زن به صورت تکه تکه از داخل پله برقی بیرون کشیده شد.
علت حادثه:
فرو رفتن ناگهانی قسمت کف پله برقی و فرو رفتن فرد در آن علت این حادثه ناگوار می باشد.

درسهایی از حادثه:
تعویض و تعمیر دوره ای و منظم پله برقی های فرسوده و ثبت نتایج ، فرایندی پیشگیرانه برای این نوع حوادث محسوب میشود. استفاده از پله برقی هایی با مواد و مصالح بهتر و مقاومتر نیز احتمال نقص و خرابی ناگهانی را کاهش میدهد. وجود یک کلید اضطراری کنار پله برقی و در دسترس افراد برای از کار انداختن فوری آن در صورت بروز حادثه نیز در صورت وقوع حادثه پیامدهای ناشی از آن را کاهش میدهد.
منع: www.yjc.ir
حوادث hse ساختمان ۲:
۸مرداد ۹۴ مجتمع ستاره جنوب بندرعباس دچار آتش سوزی شد و آتش بیش از چهار طبقه از این مجتمع را فراگرفت. نیروهای آتش نشانی بندرعباس در محل حادثه حضور پیدا کردند و با استفاده از تجهیزات مختلف از جمله پله اضطراری به مهار آتش سوزی پرداختند. پس از وقوع آتش سوزی یک مرد ۳۰ ساله خود را از یکی از طبقات این مجتمع به سمت یکی از ساختمان های اطراف پرتاب کرده و دچار مصدومیت شده بود. این آتش سوزی از یک تابلو برق شهربازی واقع در بازار ستاره جنوب آغاز شد و تمامی طبقات را در بر گرفت.
علت حادثه:
مشکل برق شهربازی علت رخ دادن این حادثه بوده است.

درسهایی از حادثه:
بازرسی دوره ای و منظم تجهیزات الکترونیکی مانند تابلو برقهای شهربازی میتواند از وقوع آتش سوزی هایی اینچنین جلوگیری کند. وجود راه خروج اضطراری برای فروشگاههای بزرگ و انجام مانور در آنها نیز از اقداماتی است که در زمینه ی ایمنی راهگشا خواهند بود.
منبع: www.ilna.ir
حوادث hse ساختمان ۳:
در تاریخ ۳خرداد ۹۴ این حادثه در مجموعه سیتی سنتر اصفهان در ورودی سپاهان شهر اصفهان رخ داد و گفته می شود نزدیک به ۵۰ دستگاه خودروی پارک شده در این پارکینگ خسارت دید و تعدادی از شهروندان نیز دچار مصدومیت جزئی شدند.
حوالی ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه یک مورد تماس امدادخواهی از سوی مجموعه سیتی سنتر مبنی بر ریزش اقلام تاسیساتی از جمله لوله کشی ها به اتاق فرمان اورژانس اعلام شد.در این حادثه هشت نفر آسیب دیدند.
علت حادثه:
ریزش لوله های فاضلاب از سقف پارکینگ منجر به وقوع حادثه شد.

درسهایی از حادثه:
بازرسی دوره ای سقف فروشگاهها و کسب اطمینان از اینکه احتمال ریزش چیزی وجود نداشته باشد. در صورت بروز حادثه در پارکینگ باید چند راه خروج اضطراری وجود داشته باشد و بهتر است پارکینگ به خاموش کننده های خودکار مجهز باشند. در صورت نشت سوخت از خودرو ها باید وسیله ای برای جمع کردن آن و دستورالعملی برای نحوه ی انجام آن و اینکه مسئولیت آن با چه کسی باشد طراحی و اجرا شود.
منبع: www.persianv.com
حوادث hse ساختمان ۴:
۲۱دی۹۲ انفجار مجتمع تجاری پرنس در فاز یک اندیشه شهریار ۲۴ مصدوم برجا گذاشت.این حادثه باعث تخریب هفت باب مغازه تجاری و خسارت نسبتا کلی به تعداد ۲۲ باب مغازه در زیرزمین (پاساژ پرنس و پاساژ مجاور) تخریب کامل پله برقی پاساژ، تخریب بخشی از سقف طبقه همکف پاساژ، شکسته شدن شیشه ها و برخی از لوازم مغازه های طبقه همکف و شکسته شدن شیشه های تعدادی از مغازه های پاساژ مجاور را در پی داشت.۲۴ نفر از همشهریان در اثر شدت انفجار مصدوم و همگی به مراکز درمانی انتقال داده شدند.
علت حادثه:
علت حادثه توسط کارشناسان این سازمان نشت گاز شهری و رسیدن به شعله و براده های ناشی از عملیات جوشکاری در طبقه زیرزمین پاساژ مذکور گزارش شده است .

درسهایی از حادثه:
نصب گاز دتکتور در فروشگاهها و زیرزمینهای مکانهای عمومی و یا هر محلی که خطر نشت گاز وجود دارد. همچنین عملیات جوشکاری باید در نهایت دقت در ایمنی انجام شود و قبل از آن باید میزان گازها در فضای اطراف آن سنجیده شود و پس از اطمینان از ایمن بودن شرایط جوشکاری آغاز شود.در حین عملیات جوشکاری نیز باید میزان گازهای محل سنجیده شود.
منبع: www.asriran.com
…….
حادثه ساختمانها
حوادث hse ساختمان۱ :
در تاریخ هشتم اردیبهشت سال ۱۳۹۲ مقامات فرانسوی از کشته شدن دست کم دو نفر و زخمی شدن نه نفر دیگر بر اثر فرو ریختن یک ساختمان مسکونی در شهر رمس در پی انفجار احتمالی گاز، خبر دادند.
علت احتمالی فروریختن این ساختمان چهار طبقه، انفجار گاز بوده است.

درسهایی از حادثه:
در ساخت ساختمانها از مواد و مصالح ضد حریق استفاده شود که در اثر انفجار احتمالی گاز حداقل تخریب را به همراه داشته باشد. جلوگیری از انفجار و نشت گاز و وجود سیستم تهویه هوشمند نیز از رخ دادن اینگونه حوادث جلوگیری میکند. وجود نقشه داخلی ساختمان در محل مشخصی که در مواقع اضطراری و ریزش زودتر به افراد زیر آوار رسیدگی شود.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما
حوادث hse ساختمان۲:
در تاریخ دوم فروردین ۱۳۹۵ ، گودبرداری غیر اصولی منجر به تخریب یک ساختمان دو طبقه در منطقه کلاک کرج و سبب شکاف در دیوارهای دیگر ساختمان های اطراف شد شد. این حادثه در منطقه کلاک بالا در شرق کرج رخ داد که سبب ترس و وحشت ساکنان واحدهای اطراف شد.
ماموران دستگاه های امدادی برای جلوگیری از خطر انفجار ، گاز و برق واحدهای مسکونی اطراف حادثه را قطع کردند.
علت حادثه:
گودبرداری در محل حادثه با مجوز شهرداری انجام گرفت لیکن هرچند سازنده ملک جدید اقدام به ایمن سازی برخی از واحدهای اطراف کرد اما ناکافی بودن ایمن سازی و غیر مقاوم بودن این واحدها حادثه ساز شد.

درسهایی از حادثه:
از مواردی که در هر گود برداری لازم است اجرا شود وجود یک ناظر متخصص و بازرسین مربوط برای ایمن بودن و ایمن ماندن کل پروژه است. از کارهای فوری و ضروری قطع گاز و برق و آب کل ساختمان است این موضوع باید به صورت مانور اجرا شود و در هرساختمان یک نفر مسئول این موضوع و اجرای آن باشد. از نظر گودبرداری غیراصولی باید جریمه نقدی برای پیمانکار در نظر گرفته شود و یا در صورت هرگونه مشاهده نقض ایمنی کار متوقف و به مراجع بالاتر اطلاع رسانی شود.
منبع:ایرنا
حوادث hse ساختمان ۳:
حادثه ریزش آوار در خیابان سهروردی شمالی در هشتم اردیبهشت ۹۴
قطعه زمینی به وسعت ۲۴۰ متر مربع و به عمق ۴ متر در مجاورت ساختمان‌های مسکونی گود برداری شده بود که در پی این گود برداری، دیوارها و سقف‌های ساختمان‌های مجاور ترک خورده بود که باعث نگرانی ساکنان منازل شده بود.
آتش نشانان بلافاصله در محل حضور یافتند و پس از بررسی ساختمان نسبت به ایمن سازی و تخلیه اقدام کردند که در همین لحظه قسمتی از ساختمانی در ضلع شرقی محل گود برداری شده فرو ریخت اما خوشبختانه در این ساختمان ساکنان حضور نداشتند و به کسی آسیب نرسید.
علت حادثه:
گودبرداری غیراصولی و ناایمن علت این حادثه بوده است.

درسهایی از حادثه:
وجود نظارت دقیق و مستمر بر گود برداری ها از جمله امور ضروری است که در هر پروژه نیاز به آن وجود دارد و در صورت نبود این نظارت ها امکان رخ دادن حادثه بسیار بالا خواهد بود. بررسی ساختمانهای مجاور گود برداری نیز کمک بیشتری به ایمن سازی محیط و ساختمانها میکند. در صورت ایجاد مشکل در گود رداری اطلاع رسانی جهت تخلیه ساختمان مانع از تلفات و جراحات میشود و پیامدها را به حداقل میرساند. آموزش افراد و کارگران گود برداری در تمام زمینه های ایمنی مرتبط نیز اعث افزایش دید علمی افراد و ممانعت از انجام کار غیر ایمن میشود.
منع: باشگاه خبرنگاران جوان
حوادث hse ساختمان۴:
ریزش ساختمان سه طبقه در یافت آباد در چهاردهم اردیبهشت ۹۲
در بررسی های اولیه مشخص شد گودبرداری در یک زمین ۲۰۰ متری و به عمق پنج متر انجام شده و ضلع شرقی یک ساختمان سه طبقه در مجاورت این زمین فرو ریخته بود.
علت حادثه:
گود برداری غیر اصولی و ناایمن ساختمان دلیل حادثه بوده است.

درسهایی از حادثه:
قبل از اقدام به هر گود برداری نسبت به بررسی ساختمانهای مجاور از نظر کارشناسان اقدام شود و برای ایمن بودن ساختمانهای مجاور از نصب تیرآهنهای موقت یا داربست کمک گرفته شود.
منبع خبرگزاری مهر
حوادث hse ساختمان ۵:
حادثه فروریختن ساختمانی در خیابان سعادت‌آباد تهران حادثه‌ای‌ست که ۱۰ تیر ۱۳۸۷ روی داد و در آن هفده کارگر اهل کوهدشت بر اثر ریزش یک ساختمان هفت طبقه در خیابان سعادت‌آباد تهران در هنگام تخریب ساختمان زیر آوار مانده و جان سپردند. اهالی محل مدت‌ها پیش از این حادثه وضعیت خطرناک این ساختمان را به مسئولان گزارش داده بودند، اما اقدام به موقع صورت نگرفته و تخریب آن منجر به ریزش ساختمان می‌گردد که مرگ ۱۷ کارگر را در پی داشت.
علت حادثه:
از علل ریزش این ساختمان، فونداسیون بسیار سست و بسیار شکننده آن بوده است.

درسهایی از حادثه:
اگر در تمامی مراحل طراحی و ساخت ساختمانها موارد ایمنی را رعایت کنیم و از افراد متخصص و کارآزموده کمک بگیریم چنین حوادثی اتفاق نخواهد افتاد. هرحادثه ناشی از عدم اجرای درست موارد ایمنی میباشد که اگر درست و کامل اجرا شود احتمال رخ دادن حادثه بسیار کم خواهد بود. یکی از درسهایی که باید از این گونه حوادث گرفته شود تشکیل تیمی از مهندسین جهت نظارت بر اجرای ایمن پروژه است. که در هر مرحله کارشناسی صورت گرفته و در تیم تصمیمات ایمنی آن اتخاذ شود. و مسئولیت ایمن انجام شدن پروژه بر عهده ی این تیم باشد.
منبع: ویکیپدیا
……………….
حوادث ساختمانهای بلند مرتبه
حوادث hse ساختمان۱:
در تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۱۶ یک کارگر ساختمانی پس از سقوط از طبقه ۵۳ از ساختمان بلندمرتبه ای در لس آنجلس جان خود را از دست داد.
علت حادثه:
به دلیل نبستن هیچ وسیله ی ایمنی مثل هارنس و غیره فردی که برق کار بوده و دو روز از استخدامش در این پروژه میگذشت جان خود را از دست داد.
درسهایی از حادثه:
کارگرهایی که تازه به پروژه اضافه میشوند بیشتر در معرض خطرات هستند. استفاده از هارنس در ساختمانسازی باید الزام شود به طوری که در صورت عدم استفاده از هارنس اجازه ی شروع کار را نداشته باشند.
ایجاد یک فضای ایمن در اطراف ساختمان که در صورت سقوط یک محل مناسب باشد و پیامدها را کاهش دهد.
منبع: the guardian.com
حوادث hse ساختمان۲:
در۲ می ۲۰۱۶ تایوان به علت رخ دادن یک زلزله ۶٫۴ ریشتر ۲۶ مرگ و صدها جراحت به دلیل سقوط یک ساختمان ۱۷ طبقه رخ داد.
علت حادثه:
استفاده از مصالح نامرغوب برای ساختمان توسط سازنده ی آن علت حادثه بوده است.

درسهایی از حادثه:
نظارت و بازرسی از مواد و مصالحی که در ساخت به کار میرود باید وجود داشته باشد و از طرف دیگر باید در حین ساخت و در پایان ساخت ساختمانها بازرس هایی برای اطمینان از ایمن بودن ساختمان به آنجا اعزام شوند که در صورت وقوع هر اشتباه عمدی و یا سهوی از ادامه ی کار جلوگیری به عمل آورد.
منبع: ibtimes.com
حوادث hse ساختمان ۳:
در ۲۳ مارس ۲۰۱۵ در کارولینای شمالی طی یک حادثه برخورد تجهیزات بالابر با ساختمان سه نفر کشته و یک نفر به شدت زخمی شد.
علت حادثه:
علت حادثه خطای انسانی و یا تجهیزاتی بوده است.
درسهایی از حادثه:
اوپراتور های تجهیزات متحرک باید کاملا هوشیار بوده و یک ناظر از بیرون در صورت نیاز وی را راهنمایی کند.
درهنگام کار با تجهیزاتی که متحرک هستند باید یک شعاع ایمن مشخص شود و آن محدوده مخاطره آمیز تخلیه شود.
یکی دیگر از مواردی که باید از نظر ایمنی رعایت شود وجود سیم های کنترل کننده ی اضافی است که در طراحی تجهیزات باید لحاظ شود.
منبع: wral.com
حوادث hse ساختمان ۴:
در تاریخ ۱ آپریل سال ۲۰۱۴در فلوریدای جنوبی سقوط یک بالابر در ساختمان بلند مرتبه جان دو نفر را تهدید کرد.
علت حادثه:
خراب شدن ناگهانی یکی از موتورهای بالابرباعث کج شدن آن در ارتفاع ۲۵ طبقه از سطح زمین شد.
درسهایی از حادثه:
افرادی که روی بالا بر کار میکنند باید از هارنس استفاده کنند و یک حالت ایمن برای وقتی که به طور ناگهانی بالابر خراب میشود پیش بینی شود. یکی از این راهها میتواند وجود دکمه ی خاموش اضطراری در دسترس افراد باشد که بتواند بالابررا در هرلحظه کاملا از کار بیاندازد. وجود یک اوپراتور کنار دستگاه و موتور هنگام کار با بالابر نیز میتواند در کاهش پیامدهای حادثه موثر باشد.
منبع:Local10.com
حوادث hse ساختمان۵:
آتش سوزی در برج سلمان مشهد در ۲۰تیر ۹۵
آتش‌سوزی در «برج سلمان» مشهد که از طبقات سوم و چهارم این برج آغاز شد، بخش وسیعی از این ساختمان بزرگ را در بر گرفت.
علت حادثه:
علت حریق گسترده در برج سلمان اتصالی شبکه برق این برج بوده است که به واسطه جنس نمای آن به سرعت فراگیر شده بود.

درسهایی از حادثه:
در ساختمانهای بلند مرتبه به سیستم برق باید توجه ویژه ای داشت و به صورت مرتب مورد بازرسی قرار بگیرد. از دیگر ویژگی های مهم ساختمانهای بلند مرتبه داشتن سیستم اطفا حریق خودکار است و در مواردی که جنس نمای بیرونی ضد حریق نباشد بهتر است سیستم برق ساختمان با فاصله های زمانی کمتری بازرسی شوند.
منبع:www.tabnak.ir
حوادث hse ساختمان ۶:
در ۱۴تیر ۹۵ برج طاووس در منطقه آزاد انزلی طعمه ی حریق شد.
آتش سوزی از طبقات پایین ساختمان شروع و با توجه به نمای فایبرگلاس با سرعت به سمت بالا و دیگر نقاط ساختمان منتقل شده است.
علت حادثه:
طبق اطلاعات اولیه آتش سوزی از داخل آسانسور یکی از طبقات سوم یا چهارم شروع شده و دلیل سرایت سریع آتش نمای این ساختمان ۲۲ طبقه بود.

درسهایی از حادثه:
آسانسورهای ساختمانهای بلند مرتبه باید هر ماه به طور کامل بازرسی شوند و در کنار آنها از خاموش کننده های دستی استفاده شود.کلید قطع کلی آسانسور در کنار آن ها و در محلی که در دسترس کودکان نباشد و به طور تصادفی قابل دسترس نباشد وجود داشته باشد.
منبع: http://gilnegah.ir
حوادث hse ساختمان ۷:
آتش سوزی در ساختمان بلند مرتبه عسلویه ۲۴آذر ۹۳
آتش سوزی در ساختمان بلند مرتبه ی ۱۴ طبقه اداری در منطقه ی عسلویه از طبقات بالاتر شروع شده و به طبقات پایین هم رسیده بود باعث سوختن قسمت زیادی از ساختمان شد.
علت حادثه:
علت حادثه در سایتها به طور مشخص اشاره نشده است ولی به دلیل پلیمری بودن مواد به کار رفته در ساختمان، دیواره ها در آتش ذوب شده است.

درسهایی از حادثه:
از مهم ترین نکات ایمنی ساختمانهای بلند مرتبه که بهتر است در ابتدا در مرحله ی طراحی و ساخت رعایت شود استفاده از مواد و مصالح مقاوم در برابر آتش می باشد. چه در بافت ساختمان و چه در نمای بیرونی بیشترین تاثیر را در گسترش آتش مواد غیر مقاوم خواهند داشت. در صورت استفاده از مواد غیر ایمن حتما از سیستم های خودکار اطفا حریق استفاده شود.
منبع:ایسنا
حوادث hse ساختمان۸:
در تاریخ ۲۱ اسفند ماه سال ۹۲ ، فرو ریختن داربست فلزی ساختمان بلندمرتبه هرمی شکل در بلوار میرداماد به مرگ زن جوان رهگذری منجر شد. ریزش ناگهانی انبوه داربست از بالای ساختمان بر روی ۳ لاین بلوار میرداماد، سبب شد کارگرانی که مشغول به کار در محل بودند محل را ترک کنند اما میله‌های داربست در لاین وسط به سر زن جوانی که در حال عبور از خیابان بود برخورد کرد و سبب فوت فرد شد. در جریان ریزش لوله‌های آهنی داربست به ۳ خودرو عبوری و یک دستگاه موتوسیکلت نیز آسیب رسید. شدت برخورد به حدی بود که مانع آهنی وسط دو لاین نیز کنده شد و حتی تابلوهای راهنمایی و رانندگی از جا درآمدند.
علت حادثه:
استفاده از داربست های سنتی و عدم نصب صحیح و ایمن آن دلیل حادثه بوده است.

درسهایی از حادثه:
داربستهایی که در محل عبور و مکانهای عمومی نصب میشوند باید از پیشرفته ترین و ایمن ترین انواع داربست باشد.
و در اطراف آن توری ایمن نصب شود تا از فرو ریختن مواد روی عابرین جلوگیری شود وهمچنین مورد بازرسی قرار گیرند.
یکی دیگر از موارد کنترل حوادث این چنین این است که یک تیکت قابل ملاحظه و بزرگ رنگی روی داربست ها نصب شود که نشان دهنده ی این باشد که این داربست را کارشناسان از نظر ایمنی تایید کرده اند و یا خیر که رهگذر ها در هنگام عبور و مرور بیشتر دقت کنند و تا جای ممکن از محدوده ای که مورد تایید نیست عبور نکنند.
منبع:darbastco.com
حوادث hse ساختمان۹:
در ۲۴ فروردین ۹۲ یک ساختمان بلندمرتبه در حال ساخت دچار حریق شد که آتش آن بدون هیچ مصدومی اطفای کامل شد.
حریق در یک ساختمان ۲۱ طبقه که سه طبقه منفی نیز دارد رخ داد. حادثه اصلی در طبقه منهای یک و دو این ساختمان که مصالح ساختمانی قابل اشتعال نگهداری شده بود ، به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی رخ داد و موجب شد علاوه بر شعله ور شدن دود زیادی از ساختمان بلند شود. در این مکان مقادیری یونولیت، قیر، گونی و… نگهدای می‌شد و وسعت محل حادثه ۴۰۰ متر مربع بود. نیروهای آتش نشانی با تجهیزات کامل و دستگاه‌های تنفسی وارد محل حادثه می‌شوند و خوشبختانه حریق کاملا مهار می‌شود.
علت حادثه:
بی‌احتیاطی کارگران و انبار داری غیراصولی علت این حادثه گزارش شده است.

درسهایی از حادثه:
قسمتهای انبار و یا هر محلی که در آن وسایل قابل اشتعال وجود دارد باید از نظر ایمنی بررسی شود و برای مهار آتش خاموش کننده بسته به میزان خطر در نظر گرفته شود. برای محلهایی که به عنوان انبار از آنها استفاده میشود سیستم تهویه و خنک کننده وجود داشته باشد.
منبع:خبرگزاری ایلنا

2 نظرات
 1. پویان احمدی says

  علت حادثه پارکینگ سیتی سنتر اصفهان ربطی به بازرسی دوره ای ندارد چرا که در روزهای ابتدایی افتتاحیه پارکینگ این حادثه رخ داده بود.

  1. admin says

   با سلام
   بازرسی های دوره ای از زمان طراحی سیستم تا اجرا و بهره برداری و نگهداری نیز میتواند منجر به پایش مرتب و کاهش آمار حوادث گردد.

پاسخ دادن

Your email address will not be published.