ایزو چیست؟

ایزو iso
629

ایزو در واقع یک سازمان بین المللی استاندارد سازی است. ایزو مخفف کلمات International standardization organization  می باشد. ایزو ISO به کمک مدیران شرکت ها آمده است تا به اوضاع شرکت خود سر و سامان دهند. تقریبا برای تمامی کسب و کارها ایزوهایی وجود دارد تا با کمک آن سیستم کاری سازمان استاندارد شود. ایزو ISO نه تنها به مدیران بلکه به کارمندان و جامعه کمک می کند. کارمندان با استفاده از استانداردسازی بهتر عمل می کنند. هزینه های اضافی ناپدید می شود. تمام نا به سامانی ها از بین می رود. مشتریان از شما راضی ترند و اینها تنها چند نمونه از منفعت های ایزو هاست. اگر مدیر یک شرکت هستید و تا کنون مشتری های وفاداری نداشته اید به ایزو نیاز دارید. اگر کارمندان متعهد ندارید باید درباره ISO ها تحقیق کنید. و اگر پیشرفت کمی داشته اید حتما ISO بگیرید!

ایزو یک گواهینامه است که در پشت آن سیستم فعال مدیریتی وجود دارد. این سیستم  مسئول تمام فرایندهای شرکت شماست. اگر فرایند کاری شما ساده نباشد معمولا دچار بهم ریختگی و عدم تعادل می شوید. یک شرکت موفق به چهارچوبی برای روال کاری خود نیاز دارد. این چهارچوب سالهاست که از طریق سازمان ایزو بررسی و بروز می شود. بر خلاف تصور بسیاری از مدیران پیاده سازی سیستم های مدیریتی ISO یکی از موثرترین کلیدهای مدیریت است.

[us_single_image image=”368″]

چرا باید ایزو گرفت؟

امروزه گواهینامه ایزو مجوز ورود شما به بسیاری از مناقصات است. ایزو نه تنها برتری شما را ثابت می کند بلکه بدون آن دربرابر شرکت هایی که ایزو دارند شانس برنده شدن نخواهید داشت. ولی دلیل مهمی برای گرفتن ایزو وجود دارد که شاید هنوز با آن آشنا نشده اید. درست است گواهینامه ISO ایزو به اعتبار شرکت شما کمک می کند. گواهینامه ی ایزو باعث اعتماد مشتریان شما می شود. اما… مهمترین دلیلی که شما باید ISO بگیرید این است که مدیریت کامل مجموعه را به دست می گیرید. شاید فکر می کنید الان هم همینطور است. خیر. اگر در صورت پیش آمدن مشکل نمی توانید متوجه فرایند غلط شوید مدیریت به دست شما نیست.

با استقرار سیستم های مدیریتی ایزو شما از ریز جزییات کار مستندات کتبی دارید. این باعث می شود بتوانید درست تحلیل کنید. اگر برای اخذ ایزو به دنبال دلیل بیشتری هستید به شرکتهای موفق نگاهی بیاندازید. چه چیزی بین شما و آنها فاصله می اندازد به جز مدیریت صحیح؟!

[us_single_image image=”367″]

چه ایزوهایی وجود دارد؟

ایزو ISO به دلیل ماهیت مدیریتی خود به تمام مشاغل نفوذ کرده است. ایزوهای مدیریتی آموزش ، پروژه، ایمنی، کیفیت، مشتریمداری، تجهیزات پزشکی و ده ها استاندارد دیگر وجود دارد که به تنهایی و یا در کنار استانداردهای دیگر به کار برده می شوند. یکی از پر کاربرد ترین ایزو ها ۹۰۰۱ است. ISO 9001 یا مدیریت کیفیت پایه های اساسی استاندارد سازی مدیریتی است. در هر شغلی که هستید می توانید از این سیستم ها استفاده کنید. توصیه می شود حتی اگر امکان اخذ ایزو ندارید سیستم مدیریت خود را به این سیستم ها نزدیک کنید. چرا که حتما برای شغل شما هم استانداردسازی جهانی برنامه های پیشنهادی دارد.

ایزو های HSE کدامند؟

ISO 14001 سیستم مدیریت محیط زیست یکی از ایزو های مرتبط با HSE Plan است. ISO 14001 شیوه هایی برای مدیریت جنبه های زیست محیطی ارائه می دهد. در بسیاری از کشور ها سازمانها سالانه مبالغ هنگفتی را بابت جرایم زیست محیطی میپردازند. داشتن یک روش مدیریت به مدیران این امکان را می دهد تا کنترل تاثیرات زیست محیطی را به دست بگیرند. جرایم زیست محیطی ناشی از تخطی از قوانین یکی از دلایل اخذ ISO 14001 است. امروزه در مناقصات داشتن ISO 14001 یکی از موارد لازم برای پیمانکاران است.

ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی است که اخیرا جایگزین OHSAS18001 شده است. مانند ISO 14001 این سیستم نیز معمولا یکی از الزامات کارفرمایان است. به دلیل انتشار تازه ی این استاندارد اکثر شرکت ها همچنان از سیستم OHSAS18001 استفاده میکنند.

[us_single_image image=”352″ size=”medium_large”]

ایزو های معتبر را چطور شناسایی کنیم؟

موسسه هایی در ایران وجود دارد که خود را نمایندگان صدور ایزو معرفی می کنند. این موسسه ها گواهینامه های ایزو را به نمایندگی از CBهای معتبر خارجی اعطا می کنند. اگر به دنبال اخذ ISO هستید حتما مراقب موسسه های نامعتبر باشید. گواهینامه های ایزو باید در سایت اصلی ثبت شوند. انگلیسی بودن زبان یک سایت صرفا دلیل بر اصل بودن مدارک ایزو نیست. شناسایی موسسه به نمایندگی می تواند از طریق ایمیل به سایت اصلی نیز شناسایی شود.

قبل از پرداخت هر گونه وجه از صلاحیت و اعتبار موسسه اطمینان حاصل کنید. برخی از موسسه ها پس از تحریمات ارتباط خود را با سایت مرجع از دست داده اند. یک موسسه معتبر را شناسایی کنید و با اطمینان بهای گواهینامه را بپردازید.

چطور سیستم های ایزو را پیاده سازی کنیم؟

مشاوران ایزو افرادی هستند که قبل از اخذ ایزو و ممیزی به شما در استقرار سیستم کمک می کنند. بسته به نوع شرکت و خدمات یا کالا استقرار سیستم های مدیریتی متفاوت است. استفاده از سیستم سازمان های دیگر برای سازمان شما کار بیهوده ای است. هر شرکت با توجه به فرایند های داخلی و خارجی خود باید مدیریت شود. استفاده از سیستم های سایر شرکت ها نه تنها کمکی به پیشرفتتان نمی کند بلکه شما را گمراه می کند.

سعی کنید از مشاوران مطلع یا مجرب کمک بگیرید. اگر لازم است یک نفر را برای شرکتتان استخدام کنید تا به طور مستمر تنها بر امور سیستمی شما نظارت کند. قبل از استقرار اطلاعاتتان را درباره ی ایزوی مورد نظرتان افزایش دهید. عموما مشاوران جلساتی بر این مبنا برگزار می کنند. یکی از ترفند های کلیدی می تواند کمک گرفتن از مشاوران شرکت های بزرگ باشد. اگر مشاور شما تجربه و دانش کافی نداشته باشد هیچ تفاوتی در شرکتتان رخ نخواهد داد!

[us_single_image image=”350″]

چه ایزوهایی برای کسب و کار شما مناسب است؟

اینکه چه ایزوهایی برای کسب و کار شما مناسب تر است را می توان از چند روش متوجه شد. اولین روش الگو برداری از ایزوهای اخذ شده ی شرکت بزرگتر یا مرجع است. دومین راه توجه به آگهی های مناقصات مرتبط با کار شماست. و در نهایت پس از بررسی این دو، نظر مشاوران یا کارشناسان راهنمای شماست.

موسسه های صدور ISO ایزو معمولا طی یک مشاوره رایگان ایزوهای مناسب شما را برایتان شرح می دهند و تمام شرایط و نقاط ضعف و قوت این سیستم ها را در اختیار شما قرار می دهند. با توجه به تنوع کاری و تجربه ی مشتریان قبل موسسه های معتبر، این جلسات می تواند بسیار مفید و پربار باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان و جلسه حضوری مشاوره با شماره ۷۷۶۸۰۵۵۸ و ۰۹۳۶۰۳۰۵۵۶۹ تماس حاصل کنید و یا از طریق تلگرام http://t.me/hseplan2 در فضای مجازی با ما در ارتباط باشید.

پاسخ دادن

Your email address will not be published.